Local History

Portage County Hall of Champions

1940 Robert Burley2010 Lane McCullum – Stock
1941 William Bednar2010 Connor Nemac – Super Stock
1946 Kenneth Bentley2010 Steven Beck – Masters
1947 Richard Rhoads – *3rd2011 Travis Adkins – Stock
1948 James Maxwell2011 Danielle Smallwood – Super Stock
1949 Tom Schlarb2011 Mallory Lorence – Masters
1950 Richard Evans – *9th2011 Coco Mercie – Masters
1951 Raymond Kline2012 Jacquie Deuley – Stock
1952 John Fageol2012 Madison Neer – Super Stock
1953 Charles Lappert2012 Travis Adkins – Masters
1954 Kenneth Jones2013 Matthew Adkins – Stock
1955 Chester Rhoads2013 Patricia Moore – Super Stock
1956 Joseph Nuspi2013 Tyler Flemming – Masters
1957 Keith Burger2013 Stephen Adkins – Rally Masters – *8th
1958 Jerry Hanson2014 Patricia Moore – Stock
1959 Tom Hagerty2014 Travis Adkins – Super Stock – *5th
1960 Frank Barnes2014 Matthew Adkins – Masters
1961 Joseph Ferrara2014 Stephen Adkins – Rally Stock – *7th
1962 Keith Lallathin2015 Stephen Adkins – Stock
1963 Larry Shephers2015 Matthew Adkins – Super Stock
1964 Steve Hardesty2015 Blake Fumich – Masters
1965 Dave Hardesty2016 Jillian Moore – Stock
1966 Bob Kirkpatrick2016 Angelina Phillips – Super Stock
1967 Joe Kissel2016 Kevin Addis – Masters
1968 Dan Bereck2017 Colin Shaw – Stock
1969 Dan Bereck – *7th2017 Savannah Fitzgerald – Super Stock – *7th
1970 Rick Bednar2017 Angelina Phillips – Masters
1971 Phil Smith2018 McKenzie Denison – Stock
1972 Mark Rhoads2018 Peydon Grope – Super Stock
1975 Mike Albertoni2018 Lia Brammer – Masters – *6th
2000 Ashley Love – Stock2018 Laura Smutny – Rally Super Stock – *3rd
2000 Garrett Brown – Super Stock2019 Morgan Brammer – Stock
2001 Ben Mars – Stock2019 Laura Smutny – Super Stock
2001 Jessica Love – Super Stock2019 Jay Moore – Masters
2002 Shannon Gallagher – Super Stock – *4th2021 Nico Wyant – Stock
2003 Christina Matthews – Stock2021 Julia Wileman – Super Stock
2003 Chad Heritage – Super Stock2021  McKenzie Denison – Masters – *6th
2004 Tyler Gallagher – Stock2022 Kameron Wyant – Stock – *3rd
2004 Rickilea Murphy – Super Stock – *1st2022 Jillian Moore – Super Stock
2005 Mallory Lorence – Stock2022 Morgan Brammer – Masters
2005 Tyler Gallagher – Super Stock – *1st2022  Laura Smutny – Rally Super Stock – *2nd
2006 Kameron Kukasky – Stock2023 Otto Kim – Stock
2006 Anna Heritage – Super Stock2023 Parker Lame – Super Stock – *1st
2006 Tyler Gallagher – Masters2023 Avin Easley – Masters
2007 Heather Pahoresky – Stock – *8th2023 Brycen Bright – Super Kids – *1st National
2007 Mallory Lorence – Super Stock2024 Emmalynn Esmail – Stock
2007 Rickilea Murphy – Masters2024 Morgan Brammer – Super Stock
2008 Jeffery Lorence – Stock2024 Parker Lame – Master – *8th
2008 Abbey Corbelt – Super Stock2024 Vic-Anthony Newlin – Super Kids
2008 Mallory Lorence – Rally Super Stock – *5th
2009 Maddie McCullum – Stock
2009 A.J. Almy – Super Stock
2009 James Davis – Masters

 

 

*Denotes Placement in All-American Race

Other Honorable Mentions:

Fastest All-American Heats:

2018 – Laura Smutny (29.362) – Super Stock

2022 – Laura Smutny (28.274) – Super Stock

Buck&Eer 1st Place Finishes (not held in 2020 due to pandemic):

2018 – Peyden Grope – Super Stock

2019 – Laura Smutny – Super Stock

2021 – Laura Smutny – Super Stock

2022 – Laura Smutny – Super Stock

2023 – Parker Lame – Super Stock